Show Winners

CTC of NSW Championship Show winners - 1964 to 2020

Year

Judge

Dog Challenge

Award

Bitch Challenge

Award

RUBIS if not

CC winner

2020

Mrs D Fenton (NSW)

Ch Koterana Toa RuBIS Barragan Dance with me BIS  

2019

Ms A Meyn (NSW)

Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Loft/Miller)

BIS

Joymont Matilda Rose (Scotton/Kelly)

RuBIS

 

2018

Mr R Goud (Netherlands)

Sup Ch Emeraldcity Ricky Ponting (Loft/Miller)

BIS

Ch Joymont April Love (Scotton)

RuBIS

 

2017

Mrs M Shopland (UK)

Ch Joymont Dream Catcher (Scotton)

BIS

   

Ch Joymont Sir Winston Churchill (Scotton)

2016

Mr D McAlister (Qld)

Ch Lochrin Leonardo (Barclay)

 

Ch Craigend Royal Sceptre (Smith)

BIS

Monterrez Magic Happens (Cruse/Curwen)

2015

Mr W Lewis (NSW)

Sup Ch Emeraldcity Burley Griffin (Loft/Miller)

 

Koterana Tumau (Saulbrey)

BIS

Towsytyke Bring a Plate (Palmer)

2014

Ms R Parker-Tucker

Ch Collessie Archiduc Josef (Costello/Seery)

BIS

Ch Koterana Whakatangi (Saulbrey)

RUBIS

 

2013

Mr I Shaw (Scotland)

Ch Koterana Hadlee

(Loft/Miller)

BIS

Ch Joymont Lady Gaga (Scotton)

 

Abbeycairn One Moment Please         (Davies /Wright)

2012

Mr D Hyde

Ch Collessie Archduc Josef (Costello/Seery)

RUBIS

Ch Kalan Luzianne (Wangler)

BIS

 

2011

Ms S Stenroos(Fin)

Ch Emeraldcity Mark of Zorro (Mansfield/Loft)

BIS

Joymont Star Sapphire (Scotton)

RUBIS

 

2010

Mrs L Donohue (NSW)

Ch Kalan Kingfisher (Wangler)

 

UK & AUS Ch Uniquecottage Glengettie (IMP UK) (Wangler)

BIS

Craigend Clandestine (Bartram)

2009

Mrs D Hyde (ACT)

Ch Craigend Wallabalooa (Saulbrey)

 

Ch Craigend Candlebark (Bartram)

BIS

UK/AUS Ch Uniquecottage Glengettie (IMP UK) (Wangler)

2008

Mrs A Baxter (Vic)

Ch Craigend Wallabalooa (Saulbrey)

RUBIS

UK & AUS CH Uniquecottage Glengettie (IMP UK) (Wangler)

BIS

 

2007

Mrs O Black (NSW)

Gr Ch Joymont Gold Nugget (Griffin/Scotton)

BIS

Ch Emeraldcity Pop the Cork (Loft/ Mansfield)

RuBIS

 

2006

Mr W Goldsworthy (NSW)

Ch Craigend Black Bear (Saulbrey)

 

Ch Craigend Candlebark (Bartram)

BIS

Balbridie Royal Adelaide  (Candela)

2005

Mrs P Harding (NSW)

Ch Craigend Westering Home (Bartram)

 

Ch Craigend Candlebark (Bartram)

BIS

Craigend Coffee N Cream (Saulbrey)

2004

Mr R Ward (Vic)

Koterana Kohutapu (Saulbrey)

 

Ch Craigend Candlebark (Bartram)

BIS

Ch Uniquecottage Dawn Lark (Imp UK) (Wangler)

2003

Mrs E Wells

Gr Ch Joymont Gettysburg (Griffin/Scotton)

BIS

Ch Cairnwarra Craganna (Black)

RUBIS

 

2002

Mrs A Gunn (SA)

Ch Craigend Westering Home (Bartram)

RUBIS

Ch Craigend Candlebark (Bartram)

BIS

 

2001

Mr G Ness (Qld)

Ch Craigend Westering Home (Bartram)

 

Ch Craigend Paradise Gold (Bartram)

BIS

Ch Bellagramp Easter Bonnet (Almaiyiri)

2000

Dr P Tallentire (WA)

Ch Uniquecottage Rifleman (Imp UK) (Bartram)

 

Ch Craigend Candlebark (Bartram)

BIS

Ch Craigend Royal Riposte (Bartram)

1999

Mr J Lowbridge

Ch Joysum Van Morrison (Scotton/Springer)

 

Craigend Paradise Gold (Bartram)

BIS

Ch Joymont Jelly Bean (Scotton)

1998

Mr R Bartram (NSW)

Ch & NZ Ch Koterana Matike (Saulbrey)

 

Ch Balbridie Jenever (Candela)

BIS

Biorsadh Wizadora (Imp UK) (Ward)

1997

 Mr K Hodge

 Koteranan Oke (Saulbrey)

RuBIS

 Craigend Piccaninny Dawn (Bartram)

 BIS

 

1997*

Mrs P Connor (Vic)

Joymont Maverick (Scotton)

RuBIS

Ch Craigend Royal Response (Bartram)

BIS

 

1996

 Mr I Southwick

 Ch Uniquecottage Bright Wing (Imp UK) (Bartram)

 BIS

 Ch Craigend Rolled Gold (Bartram)

RuBIS

 

1996*

Mrs E Benson (NSW)

Glenboyd Crispin (Swain)

RuBIS

Ch Craigend Clonnakilty (Clark/Rowan)

BIS

 

1995

 Mrs L Firth (UK)

 Ch Joymont Hudson (Scotton)

RuBIS

 Amberlock Unique Memory (Clark/Rowan)

 BIS

 

1995*

Mr P Winfield (UK)

Ch Joymont Hudson (Scotton)

BIS

Plymstock Little Kanga (Bellagramp)

RuBIS

 

1994

 Mr J Ellem

 Craigend Royal Scandal (Bartram)

RuBIS

 Ch Craigend Rolled Gold (Bartram)

 BIS

 

1994*

Mrs M Giles (NSW)

Craigend Royal Scandal (Bartram)

 

Ch Craigend Clonnakilty (Clark/Rowan)

BIS

Craigend Holy Roller (Bartram)

1993

 Mr W Goldsworthy

 Ch Craigend Strike a Light (Clark/Rowan)

 BIS

 Ch Craigend Rolled Gold (Bartram)

 

Ch Uniquecottage Grey Strike (Imp UK) (Bartram)

1993*

Mrs K Eldred (NSW)

Ch Craigend Strike a Light (Clark/Rowan)

 

Craigend Lady Megan (Thomas)

BIS

Clearday Come Charity (Barker)

1992

 Mrs F Sefton

 Ch Craigend Strike a Light (Clark/Rowan)

RuBIS

 Ch Craigend Misty Melody (Bartram)

 BIS

 

1992*

Mrs A Courtney (NSW)

Ch Almaiyiri Special Guy (Almayiri)

BIS

CH Joymont Gold Ribbon (Scotton)

 

Almaiyire Talisman (Almaiyiri)

1991

 Mrs A Gunn (SA)

 Ch Craigend Willochra (Bartram)

 BIS

 Rawhiti Miss Cinders (Hill)

RuBIS

 

1991*

Mr H Atkinson (UK)

Ch Joymont Avon (Scotton)

BIS

Bellagramp Bru Janome

 

Ch Negura Mintmaster (Ness) RUBIS

1990

 Mrs B Skilton

 Ch Luton Lucky Strike (Bentley)

 BIS

 Ch Negura Nimble Netta (Groom)

 

 Ch Joymont Avon (McCowage)

1990*

Mrs S Plumpton (Qld)

Ch Joymont Avon (McCowage)

BIS

Negura Netta (Ness)

 

Ch Luton Longshot (Groom) RUBIS

1989

 Mrs L Endean (Qld)

 Ch Luton Longshot (Groom)

 BIS

 Ch Grinkle Gumnut (Watkins)

 

 Kintallen Kilt (Smith)

1988

 Mrs B Hart (SA)

 Ch Luton Longshot (Groom)

 BIS

 Ch Craigend Tender Tune (Bartram)

RuBIS

 

1987

 Mrs D Harrison

 Ch Luton Longshot (Groom)

 BIS

 Craigend Royal Mist (Bartram)

 

 Pinetop Rough Diamond (Imp UK) (Groom) RUBIS

1986

 Miss M Watson (UK)

 Ch Craigend Bedlam Boy (Bartram)

RuBIS

 Glenboyd Gazelle (Botton)

 BIS

 

1985

 Mrs J Parker Tucker (UK)

 Ch Craidend Bedlam Boy (Bartram)

RuBIS

 Craigend Classic Code) (Bartram/Guilfoyle)

 BIS

 

1984

 Mr B Sullivan (Vic)

 Rawhiti Swagman (Hill)

RuBIS

 Blythe Prima Donna (Groom)

 BIS

 

1983

Mrs J Harding (UK)

Ch Negura Crackerjack (Groom)

BIS

Ch Tiraluinn Merry maker (Boyd)

RuBIS

 

1982

Mrs F Hamilton (UK)

Ch Negura Crackerjack (Groom)

BIS

Grinkle Pure Gold (Tallentire)

RuBIS

 

1981

Mrs J Shannon

Ch Craiglyn Crofter (Imp UK) (Groom)

BIS

Luton Lochkandy (Groom)

 

 Negura Crackerjack (Groom)

1980

Mrs J Edworthy (ACT)

Ch Craiglyn Crofter (Imp UK) (Groom)

RuBIS

Ch Craigend Royal Flush (Bartram)

BIS

 

1979

Miss P Russell (Vic)

Viwi Geordie (Watkins)

BIS

Ch Lochawe Clover (Boyd)

RuBIS

 

1978

Mr R L Curtis (NSW)

Ch Craiglyn Crofter (Imp UK) (Groom)

BIS

Luton Lady Jane (Groom)

RuBIS 

 

1977

Mrs J Parker Tucker (UK)

Ch Craiglyn Crofter (Imp UK) (Groom)

BIS

Pinetop Gold of Craiglyn (Imp UK) (Groom)

 

 Viwa Ghillie (Robinson)

1976

Mr W R Polley (NSW) 

Ch Craiglyn Crofter (Imp UK) (Groom)

BIS

Parradas Tailee (Davis)

 

 Ch Luton Lionet (Groom)

1975

Mr K Brown (NSW)

Ch Luton Lionet (Groom) (disqualified too old for Junior)

 

Rawhiti Maggie (Robinson)

RuBIS

Viwa Geordie (Watkins) BIS

1974

Mr G Holloway (NSW)

Luton Lackaday (Groom)

BIS

Silkshadow of Kenstaff (imp UK) (Jones)

 

Ch Mountcarmel Dandy Boy (Norris)

1973

Mrs J Edworthy (NSW)

Ch Crathie Scott (Murray)

BIS

Rawhiti Silver (Coles)

RuBIS

 

1972

Mr H West (NSW)

Ch Cloverpark Corncobson (Imp UK) (Coles/Hill)

RuBIS

Rawhiti Silver (Coles)

BIS

 

1971

Mr T Neale (NSW)

Ch Kirriemuir Red Laird (Russell/Gurner)

 

Kirriemuir Lucky Star (Russell/Gurner)

BIS

Penfillan Scotia (Norris) RuBIS

1970

Mr J Fisher (NSW)

Crathie Scott (Murray)

BIS

Yelnif Coppelia (Newcomb)

 

Cloverpark Corcobson (Imp UK) (Coles/Hill)

1969

Mr W Fitzgerald (NSW)

Ch Crathie Dheirg Choin (Lowe)

BIS

Crathie Julietta (Murray)

RuBIS

 

1968

Mr W R Polley (NSW) 

Crathie MacDougall (Paton)

BIS

Crathie Moire (Murray)

 

Ch Crathie Highland Lad (Murray)

1967

Mr F Luland (NSW)

Ch Crathie Highland Lad (Murray)

BIS

Ch Crathie Ealasaid (Murray)

RuBIS

 

1966

Mrs D Scott (NSW)

Castle Mey Brigadoon (Landon)

 

Romsey Pirate's Treasure (Lowe)

BIS

Badenoch Bonnie (Prince)

1965

Mr R Burnell (NSW)

Crathie Highland Lad (Murray)

BIS

Badenoch Kylie (Prince)

RuBIS

 

1964

Mr H Norman (NSW)

Ch Kencrest Capt. McLean (Kennedy)

RuBIS

Badenoch Kylie (Prince)

BIS

 

 * Denotes Autumn Championship Show