Show Results 26th February 2022

Results for the Cairn Terrier Club of NSW 2022 Robert Bartram Memorial Championship Show

SWEEPSTAKE CLASSES – Judge Ms M Buckley (ACT)

6-12 Month
1st         
D Robinson Ayladee Pepper Potts
2nd        K Stenning Murtagh Rachel Caeson
 

3-6 Month
1st         
G Loft Emeraldcity Patrick Cummins
2nd        C Scotton Joymont One For The Money
3rd        M Yager Manetlan HRH Lilibett

NEUTER
1st       
 Bartram, Cross, Hill, Smith Ballathie Unbelievable
 

LIMIT 
1st         K Smith Joymont Money Talks

2nd       G Loft Emeraldcity She Winx At Me
3rd        L Ross Collessie Wicked Tsaritsa

VETERAN
1st         
G Loft Koterana Hadlee

 

PROPERTY CLASSES
BEST HEAD
1st       
 L Ross Collessie Sirpaulmccartney
2nd        C Scotton Rottriver's Show Me The Money
3rd         K Smith Joymont Money Talks
 

BEST COAT
1st         
C Scotton The Italian Job
2nd        K Stenning Murtagh Nicholaus Copernicus
3rd        D & N Robinson Joymont The Dark Knight
 

BEST GAIT
1st         
C Scotton Rottriver's Show Me The Money
2nd        C Scotton Joymont Cash Is King
3rd         K Smith Joymont Money Talks
 

BREED CLASSES – Judge Mr N Jennings (ACT)
 

DOGS
Class 1 - Baby Puppy Dog
1st        
G Loft Emeraldcity Patrick Cummins

 

Class 2 - Minor Puppy Dog
1st         
K Stenning Murtagh Nicholaus Copernicus

 

Class 4 - Junior Dog
1st         
C Scotton Joymont Cash Is King
 

Class 5 - Intermediate Dog
1st         
M Yager Manetlan Toto
 

Class 10 - Australian Bred Dog
1st         
L Ross Collessie Sirpaulmccartney
 

Class 11 - Open Dog
1st         
C Scotton Rottriver's Show Me The Money
2nd        D & N Robinson & C Scotton Joymont The Dark Knight

Class 13 – Veteran Dog (10+ years)
1st         
G Loft Koterana Hadlee

Challenge Dog  C Scotton Joymont Cash Is King
Res Challenge Dog      C Scotton Rottriver's Show Me The Money

BITCHES
Class 1A - Baby Puppy Bitch
1st       
 M Yager HRH Lilibett
2nd        C Scotton Joymont One For The Money
 

Class 2A - Minor Puppy Bitch
1st         
D Robonson Ayladee Pepper Potts
2nd        K Stenning Murtagh Rachel Carson
 

Class 3A - Puppy Bitch
1st         
G Perks Glenpark Tiger Lily
2nd        16 L Barclay – Lochrin Walking On Sunshine
3rd        18 G Loft & P Miller – Emeraldcity Ishouldbesolucky

Class 4A - Junior Bitch
1st         C Scotton Joymont The Italian Job
2nd        G Loft Emeraldcity Poison Ivy
3rd        M Yager Manetlan Dorothy
 

Class 5A - Intermediate Bitch
1st         
G Perks Glenpark Unbelievable Moment
2nd        L Ross Collessie Wicked Tsaritsa
 

Class 10A - Australian Bred Bitch
1st        
C Scotton Joymont Matilda Rose
2nd        K Smith Joymont Money Talks
3rd        G Loft Emeraldcity She Winx At Me
             L Ross Collessie Vanilla Who
            

Class 11A - Open Bitch
1st         
C Scotton Joymont Angels Envy
2nd        M Yager Craigend Royal Charlotte
 

Challenge Bitch           C Scotton The Italian Job
Res Challenge Bitch    C Scotton Joymont Angels Envy

NEUTER CLASSES
Class 18 – Open Neuter Dog
1st         
Bartram, Cross, Hill, Smith  Ballathie Unbelievable
 

Best of Breed Neuter              Bartram, Cross, Hill, Smith  Ballathie Unbelievable
 

Best in Show                C Sctoon Joymont The Italian Job
RU Best in Show          C Scotton Joymont Cash Is King

Baby Puppy in Show   M Yager Manetlan HRH Lilibett
Minor Puppy in Show   K Stenning Murtagh Nicholaus Copernicus

Puppy in Show             G Perks Glenpark Tiger Lily
Junior in Show             C Scotton The Italian Job
Intermediate in Show  M Yager Manetlan Toto
Aust Bred in Show      C Scotton Joymont Matilda Rose
Open in Show              C Scotton Joymont Angels Envy
Veteran in Show          G Loft Koterana Hadlee
Neuter in Show            Batram, Cross, Hill, Smith Ballathie Unbelievable